Doplňky - Assassin's anatomy

Co vás zajímá nejvíce

Historie světa (25) Místopis (29) Povídky (45) Hrdinové (21) Systém VAH (12) Bestiář (35) Nové rasy (29) Náboženství (14) Doplňky (7) Larpy a jiné aktivity (14)

Celkem hlasů: 231

Kniha návštěv

Jak zabít postavu na mnoho způsobů, malý návod pro všechny nadšené literární zabijáky, kteří touží i po něčem kreativnějším, než je jen sekání hlav.

Assassin's anatomy


... aneb zabijte si svého hrdinu

Je velmi zajímavé, jak rádi lidé ve svých příbězích někoho zabíjejí. Ještě zajímavější je při tom všeobecná představa lidí o vlastní anatomii. Je mi jasné, že asi ne každý má vedle počítače položený obrazový slovník anatomie, ale snad každý má doma ilustrovanou encyklopedii pro děti. Pravda, nepíše se tam příliš o tom, co se stane, když člověku podříznete krk, ale alespoň elementární obraz si člověk udělá. Spousta autorů podobné problémy neřeší a nebude je řešit, ani kdybych jim dal kramlí po palici, ale těm ostatním nabízím drobný přehled pro všechny nadšené zabijáky, jako jsem já. I detaily jsou důležité. Nedávno jsem strávil asi hodinu dohadováním s kolegou a přepočítáváním délky lana na oprátku, aby to vystačilo nejen ke zlomení krčních obratlů, ale přímo k dekapitaci popravovaného. Není to žádná legrace.
Jako první věc je třeba si uvědomit, co je to vlastně smrt. Já jsem zvyklý považovat postavu za mrtvou, když přestává fungovat centrální nervová soustava, ergo mozek a mícha. Nejčastější příčinou smrti potom bývá přerušení přívodu krve (potažmo kyslíku a živin) do mozku, nebo jeho výlet mimo kraniální oblast majitele. Pravidlo číslo jedna: Jediný způsob, jak okamžitě zabít postavu, je způsobit jí silné poškození centrální nervové soustavy. Můžete jí vystřelit mozek z hlavy, bodnout ji delším ostrým předmětem do oka nebo ji třeba dekapitovat.
Pokud nespěcháte, nevratné poškození mozku nastává po čtyř až pětiminutové hypoxii (omezení přívodu kyslíku) se ztrátou vědomí v prvních patnácti sekundách. První odchází mozková kůra (logické myšlení, krátkodobá paměť, smysly) a brzy následují další části. Toho lze asi nejsnáze dosáhnout přiškrcením krkavice, nebo samotné postavy (často obojí najednou). V prvním případě odříznete přívod krve do mozku, ve druhém odříznete přívod vzduchu do plic. Klasické "podříznutí" funguje prakticky stejně, je však nutné si uvědomit tvar hrdla a řezat podle něj. Proříznutí krkavice je vždy dobrá volba, ale občas není snadné provést řez tak, aby se k ní čepel dostala. Obvyklou chybou bývá zaklonění hlavy oběti, přičemž se krkavice dostanou více dozadu a naopak vystoupne hrtan. Proříznutí hrtanu obvykle způsobuje krvácení do průdušnice a v podstatě utopení v krvi. Další možností je oblíbené "zlomení vazu", neboli zlomení prvních dvou krčních obratlů, kdy dochází k poškození prodloužené míchy v oblasti kontrolující dýchání a krevní oběh. Musím podotknout, že čistě technicky je možné toto zranění přežít, totiž zlomit obratle a nepoškodit přitom příliš míchu, ale šance je velmi nízká. Já sám mnohem raději používám bodnutí nožem, či výstřel do této oblasti krku postavy.
Krev zásobuje celé tělo vším, co potřebuje. Pravidlo číslo dvě: Krev je život. Druhá nejsnazší cesta, jak postavu zabít, je přerušit její tok. Zlikvidujte srdeční pumpu, nebo odeberte větší množství této tekutiny. Zde se kreativitě meze nekladou - bodejte, střílejte, způsobujte těžká zranění v centrální oblasti hrudníku a důležitých cév. Pro úplnost dodávám pravidlo číslo tři: Srdce se nachází v centrální části za hrudní kostí s apexem vystupujícím doleva. To, že 2/3 srdce leží na levé straně od středu hrudníku, neznamená, že je vlevo. Nevěřili byste, kde všude lidé srdce hledají (navíc má spousta z nich problém s pravou a levou rukou). Masivní krvácení je asi jediná cesta, jak ohrozit život postavy poraněním periferních částí těla (kromě následných komplikací, jako je zánět a podobně). Člověk má v průměru čtyři a půl až pět litrů krve. Se ztrátou do 10% se tělo vyrovná samo, problém nastává při náhlé ztrátě přes 30%, kdy dochází k vážnému hypovolemickému šoku (selhání některých orgánů v důsledku omezeného zásobování ve prospěch mozku a srdce), 40% je již téměř jistá smrt. V případě vážného poranění důležitých cév dochází k vykrvácení už do 90 sekund. Dobrý cíl je třeba femorální arterie (vnitřní strana stehna). Usekněte postavě nohu nad kolenem a je v podstatě mrtvá.
Jak již bylo řečeno, mozek je nejcitlivější na nedostatek kyslíku. Dýchací soustava se tudíž stává po mozku a srdci dalším cílem. Pravildlo číslo čtyři: Když netrefíte srdce, pravděpodobně trefíte plíce. Nejčastějším zraněním tedy bývá perforace hrudní stěny a plíce - otevřený pneumothorax. Dochází k průniku vzduchu do pohrudniční dutiny, ať už z plíce, nebo z vnějšku, což má za následek ztrátu podtlaku v dutině a kolaps plíce. Člověk může dýchat i s jednou plící, ale nerovnoměrné vyplnění hrudního koše způsobuje tzv. vlání mediastina (prostor mezi oběma plícemi), což ohrožuje srdeční funkci (a dostáváme se k infarktu a spol.). V případě těžšího ventilového pneumothoraxu (rána se při výdechu uzavře a funguje jako jednosměrný ventil) dochází k plnění pohrudniční dutiny vzduchem, který brzy začíná utlačovat druhou plíci. Pokud není provedena drenáž (odsátí vzduchu z pohrudniční dutiny), postava se brzy udusí. V případě masivnějšího zranění je poté pravděpodobnější, že postava vzhledem k vysoké prokrvenosti plic dříve vykrvácí. Při útoku tupým předmětem můžete docílit uzavřeného pneumothoraxu, ke kterému dochází především při zlomení žebra, které následně probodne plíci. Není to však příliš spolehlivá metoda, otevřená rána je mnohem jistější. Pokud chcete postavu skutečně udusit, doporučuji ucpání nosu a úst, nebo paralýzu dýchacích svalů - k tomu dobře poslouží široká škála chemických látek, nebo prosté trauma míchy nad čtvrtým krčním obratlem.
Co se týká břišní dutiny, platí v podstatě pravidlo krvácení. Většina orgánů má něco společného s výměnou látek v krvi a proto je zde její tok a koncentrace důležitých cév relativně vysoká. Není tak snadné způsobit zranění vitálních orgánů gastrointestinální nebo urogenitální (trávicí, vylučovací a pohlavní) soustavy tak, aby postava zemřela na důsledky nespojené s krvácením. A navíc to trvá dlouho. Pravidlo číslo pět: Rána do břicha většinou není žádná rychlovka. Je mi jasné, že někteří autoři se velmi rádi zamotávají do střev, ale postava, jejíž intestinum opustilo břišní dutinu, není automaticky mrtvá. Mnohem lepším cílem jsou játra, případně ledviny, tudíž preferujte útok zezadu. Upozorňuji, že s jednou ledvinou může postava žít poměrně bez problémů (pokud se z poranění zotaví), takže je lepší spolehnout se na staré dobré vykrvácení a pomoci mu masivnějším traumatem (třeba otočením nože v ráně). Výhodou zranění břicha a hrudníku je, že není tak snadné zastavit krvácení, jako u periferií. Játra nezaškrtíte, ani kdybyste se zbláznili. Když ránu ovážete, většinou stejně pokračuje interní krvácení. Navíc při útocích tupou zbraní dochází často k roztržení stěn orgánů a postavě nemusí ani dojít, že krvácí. Dobrá cesta k dodatečnému zabití vítěze souboje.
Nakonec už zbývá zmínit pravidlo číslo šest: Je vhodné vybrat pro operaci správný nástroj. Nezapomínejte, že dýkou budete končetinu amputovat půl hodiny a mečem jen těžko někoho podříznete. Je vhodné najít si o zbraních ověřené informace. Například ještě dnes koluje mnoho mýtů především o zbraních dálného východu. Pro nadšené ninji připomínám, že šaken není průrazná střela velké ráže.

Diskuse pro článek Assassin's anatomy:

3. Jerkys
21.12.2011 [17:31]

Dík... :-) Já jenom, že jsem "šaken" v životě neviděl nikde napsané, ani jsem o tom neslyšel... :-)

18.12.2011 [16:43]

MortenEhm ... hira šuriken ... vrhací hvězdice ... případně mě oprav Emoticon

1. Jerkys
08.12.2011 [23:56]

Mortene já bych měl jednu MALINKOU poznámku... Co je to šaken..? (6. slovo od konce)...?Emoticon

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile10.gif./] [.smile04.gif./] [.smile01.gif./] [.smile05.gif./] [.smile06.gif./] [.smile08.gif./] [.smile09.gif./] [.smile02.gif./] [.smile03.gif./] [.smile07.gif./]
Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?

Stín draka


TOPlist

Add to Google
Taria
Dračí Doupě 2